Rejtett veszély a tető alatt: Így válik egy alvó lódarázs-királynő láthatatlan fenyegetéssé

Egy rutinellenőrzés alkalmával érkeztünk az egyik ügyfelünkhöz, aki sejtelmes éjszakai zajok miatt kért segítséget tőlünk. Nyestekre gyanakodva érkeztünk a helyszínre, majd nekiláttunk a tetőtér alapos átvizsgálásának. El is végeztük a nyestűzést annak rendje és módja szerint, azonban ezúttal nem csak a várt bundás betolakodót találtuk meg, hanem valami egészen mást, meglepőt és ugyanakkor veszélyeset: egy mélyen alvó lódarázs-királynőt a szigetelés alá rejtőzve! Az általunk készített fotón jól látszik, milyen békésen pihen a királynő a szigetelőanyag védelmében.
Elsőre ártalmatlannak tűnhet, pedig ez épp a probléma lényege: a veszély szinte láthatatlan, amíg be nem következik a baj – tavasszal…

alvó darázskirálynő
Alvó darázskirálynő

Hogyan alakul a lódarázs életciklusa?

Ősszel, amikor beköszönt a hideg idő, a darazsak életében drámai változások zajlanak. A dolgozó egyedek és a hímek ekkorra már elpusztulnak, kizárólag a megtermékenyített királynők élnek tovább. A királynő ekkor elhagyja a korábbi fészket, és új, védett helyet keres, ahol biztonságban áttelelhet. Egyetlen királynő akár 20-30 különböző helyet is megvizsgálhat, mire megtalálja azt az egyetlen tökéletes zugot, amely számára megfelelő hőmérsékletet és biztonságot nyújt a téli hónapokra.

A darazsak különösen kedvelik az épületek rejtett zugait, ahol a hőmérséklet nem csökken fagypont alá, például:

  • padlások és tetőszerkezetek belső rései,
  • szigetelőanyagok közötti rések és falüregek,
  • faodvak, rönkök, vagy akár madárodúk belseje,
  • elhagyott vagy ritkán látogatott épületek rejtett szegletei.

Meglepő tény, hogy a lódarázskirálynő a téli hónapokat szinte teljes mozdulatlanságban, hibernált állapotban tölti, amikor is szívverése és anyagcseréje minimálisra lassul, és energiafogyasztása majdnem nullára csökken. Ebben az állapotban akár -5 °C-os hideget is túlélhet. (Ilyenkor jöhet szóba a darázsirtás télen.) Tavasszal aztán, ahogy a hőmérséklet eléri a 10-15°C-ot, gyorsan aktiválódik, és azonnal megkezdi új fészke építését. Egyetlen királynő akár 2000 petét is rakhat egy szezonban, így beláthatjuk, hogy mennyire fontos időben felismerni és kezelni ezt a látszólag ártalmatlan veszélyforrást.

Endoszkóp segítségével bontás nélkül megvizsgáljuk a rejtett helyeket és szükség esetén elvégezzük a darázsirtást.

Lódarázs
Lódarázs - Szerző: Tamási Gergő, forrás: https://www.izeltlabuak.hu/talalat/497192

Miért kockázatos egy alvó lódarázs? Hisz alszik?!

Gondoljunk csak bele: a padlásunkon békésen szundikáló lódarázs tavasszal felébred, és azonnal hozzáfog a fészeképítéshez – pontosan ott, ahol télen aludt. Egy-egy ilyen, szem elől elzárt helyen (mint esetünkben a szigetelés) épülő darázsfészek hónapokon keresztül láthatatlanul fejlődhet, egészen addig, amíg már nem néhány, hanem akár több száz egyedből álló kolóniává nő. Ez a rejtett fészek az épület szerkezetében nemcsak a komfortérzetünket rombolhatja, de veszélyessé is válik az egész család számára.

Ez akkor válik különösen nyilvánvalóvá, amikor a darazsak elkezdenek kijutni a szigetelésből, portyára indulnak az élelemért, és esetleg éppen lakóterünkbe tévednek be. Vagy mi sétálunk oda, ahol a betevőt keresik. A lódarázs támadása pedig nem játék: amellett, hogy nagyon fáj, allergiás reakciót válthat ki, több csípés esetén pedig kórház is lehet a vége.

Tavaly nyáron épp egy játszótér kisházának madárdeszkája alól özönlöttek ki a lódarazsak… Csoda, hogy nem lett belőle baj.

Hogyan védekezhetünk a „rejtett” lódarazsak ellen?

első

Éves rendszerességű ellenőrzés

A legjobb védelem, ha rendszeresen ellenőrizzük a ház rejtett zugait, főként padlástereket és szigeteléseket, különösen ősszel és tél végén. Már egyetlen telelő királynő felfedezése is komoly problémától menthet meg minket tavasszal.

második

Bejutási pontok lezárása

A tetőtér, a padlás vagy a falrések apró nyílásait tömítsük be. A lódarázskirálynők a legkisebb réseket is megtalálják, hogy behúzódjanak.

harmadik

Szakember bevonása megelőző jelleggel

Ha az előző években már találkoztunk darázsproblémával, érdemes előre gondolkodni, és megelőző darázsirtást igénybe venni, hogy a rovarok ne találjanak vonzó telelőhelyeket.

Megelőző darázsirtásról itt olvashatsz bővebben!

Mi a teendő, ha találunk egy alvó lódarázskirálynőt?

Első látásra egy alvó lódarázs-királynő teljesen ártalmatlannak tűnhet. Mozdulatlan, csendes, mintha mély álomban lenne – és tulajdonképpen pontosan így is van. Ám bármilyen békésnek is látszik, ne feledjük, hogy valójában csak „téli álmot” alszik, vagyis bármilyen megzavarás azonnali ébredést és agresszív védekezési reakciót válthat ki. Egy ébredő lódarázs, különösen egy királynő, igen veszélyes lehet: nemcsak rendkívül fájdalmas csípést okozhat, hanem az arra érzékeny embereknél komoly allergiás reakciókat is kiválthat.

Ezért semmiképpen sem ajánlott házilag, védőfelszerelés és tapasztalat nélkül megpróbálni eltávolítani vagy megsemmisíteni a telelő darázst. Még egy ártatlannak tűnő érintés vagy rezdülés is elegendő lehet ahhoz, hogy agresszívvá váljon és támadjon.

Amennyiben otthonában vagy annak közelében találkozik telelő darázskirálynővel, a legbiztonságosabb és legokosabb döntés az, ha azonnal szakemberhez fordul. A Rovartech Kft. tapasztalt szakemberei rendelkeznek a megfelelő eszközökkel, védőfelszereléssel és szaktudással ahhoz, hogy a problémát gyorsan, biztonságosan és hatékonyan megoldják. Ne várja meg, míg a probléma tavasszal kezelhetetlenné válik, vegye igénybe megelőző szolgáltatásainkat!

Szeretné, ha otthona egész évben darázsmentes maradna? További információkért kattintson ide: Megelőző darázsirtás! Ha pedig már beütött a krach, darázsirtás szolgáltatásunk az egész Dunántúlon és Budapesten is elérhető.

Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET KÍVÁNUNK!

Kedves Ügyfeleink!

Az Ünnepek alatt is számíthatnak a segítségünkre!

(Szabadságunk napjai: dec. 25., dec. 31. és jan. 1.)

[ninja_form id='1']

Ajánlatkérés / Megrendelés

Kérjük, adja meg a lenti adatokat, és válaszunkat 24 órán belül elküldjük az e-mail címre.

Kapcsolatfelvétel