PATKÁNYIRTÁS
Motoszkálást hall a padló alatt? Esetleg rágcsálófészek nyomait vélte felfedezni?
Akkor bemutatónk Önnek szól, mert patkányirtásra van szüksége. Leírjuk, mik a jellegzetes jelek és hogyan védekezhet leghatékonybban a “mutáns” patkányok ellen.
A patkányok a közhiedelemmel ellentétben nagyon elterjedt állatok, sőt ha rágcsálóirtásról van szó, ez az első, ami mindenkinek eszébe jut.
Akkor bemutatónk Önnek szól. Leírjuk, mik a jellegzetes jelek és hogyan védekezhet leghatékonybban a “mutáns” patkányok ellen.
A patkányok a közhiedelemmel ellentétben nagyon elterjedt állatok, sőt ha rágcsálóirtásról van szó, ez az első, ami mindenkinek eszébe jut.
A patkány - avagy mivel állunk szemben?
A patkány az egérfélék csoportjába tartozó rágcsáló.
Magyarországon a leggyakoribb faj a barna színű, nagyobb termetű vándorpatkány (Rattus norvegicus), kisebb populációban található meg az apróbb termetű, fekete házi patkány (Rattus rattus).
Megtalálhatóak a városi környezetben, de a vidéki tájakon is. Jellemzően raktárakban, üzemekben, kikötőkben, állattartó telepeken, hulladékfeldozóknál élnek legszívesebben. Nagyon kedvelik az emberek közelségét, mert mi mindent megadunk nekik, amire vágynak. Szinte terülj-terülj asztalkámmal szolgálunk számukra, amikor a szemetünk között keresgélnek.
Egyes egyedek a föld alatt, járatokban vagy a csatornákban élnek, míg mások a felszínen rejtőznek el vagy a padláson, fészkeket készítenek maguknak.
Egész évben aktívak, de az észrevételek szerint a hidegebb időben, ősztől tavaszig többet találkozhatunk velük. Ennek az az oka, hogy ilyenkor behúzódnak a finoman fűtött épületekbe, ahol igen kényelmesen érzik magukat.
Szaporodásuk igen gyors, 22 nap vemhesség után még ugyanannyit töltenek az ivadékaikkal, akik viszont 6 hét után már ivaréretté válnak. Egy alom általában 6-10 utódból áll. Tehát könnyen kiszámítható, milyen gyorsan tudnak elterjedni egy számukra ideális helyen.
A patkányirtás egészségügyi követelmény
A patkányok rengeteg baktériumot és betegséget terjesztenek. Úgy jelölik meg a területüket, hogy mindenhova vizelnek, így a mikróba bejut az ivóvízbe, illetve a testükre ragadt kórokozókat is hordozzák.
Ha a patkányok az emberek élelmiszerével érintkeznek, bélrendszeri ártalmakat vagy járványokat is kirobbanthatnak, de a haszonállatok megfertőzése is jelentős gazdasági károkat tud okozni.
A legfontosabbak emberekre veszélyes betegségek:
- szalmonellózis
- coli baktérium fertőzése
- listeria
- hantavírus
- murin tífusz
- vírusos hemorrhágiás láz
- patkányharapási láz
- “fekete halál” (pestis)
Állatokra veszélyes betegségek:
- baromfipestis
- sertésorbánc
- Aujeszky-féle betegség
A rágcsálók szerkezeti károkat okozhatnak
A patkányok az épületek szerkezetében is jelentős károkat képesek tenni. Megrágják a vezetékeket, a faszerkezetet, és szinte bármit.
Ha az elektromos vezetéket teszik tönkre, az tűzveszélyes, ha pedig a csöveket, akkor szivárgást okozhatnak.
Ennek két fő oka van:
- komfortos otthont keresnek maguknak, és biztonságot az alomnak
- mivel a fogaik folyamatosan nőnek, azokat röviden kell tartaniuk, ebben segít nekik a rágás
Jogi előírások
A 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet (Járványügyi rendelet) szerint az épületek fenntartója köteles távol tartani az egészségügyi kártevőket (köztük az egereket és patkányokat is) a lakott területen található lakóházaktól és az intézményektől, járműforgalmat szolgáló létesítményektől, raktáraktól, ipari egységektől.
Ha Önnek vállalkozása van – különös tekintettel, ha élelmiszerekkel foglalkozik – halaszthatatlan feladat gondoskodia a kártevőirtásról, illetve a megelőzésről. Ha a patkány bevette magát az épületbe – akár a könnyű élelemszerzés, akár a menedék miatt -, az potenciális problémát jelent, így tenni kell ellene!
A legjobb megoldás, ha szakavatott kártevőirtó gondoskodik a rágcsálókról, hisz ő pontosan ismeri az állatok életmódját, biológiáját és azt, hogy hogyan kell védekezni ellenük, melyek a legjobb és leghatásosabb irtószerek.
Ne késlekedjen, kérjen ajánlatot!
A legeredményesebb 3 védekezési módszer a patkány ellen
Tiszta udvar, rendes ház
Ha a kertünket tisztán és üresen tartjuk, a patkányok egyszerűen átsétálhatnak rajta.
- Ha például nincsenek nagy farakások, akkor nem tudnak tanyát verni azok tövében.
- Nagyon szeretik a komposztot. Abban szívesen túrnak, de egyúttal rothadási folyamatok miatt az a fertőzések melegágya. Így ha tehetjük, fedett helyen komposztáljunk!
- Ha takarmányt tárolunk otthonunk környékén, figyeljünk oda, hogy megfelelően zárjuk el, mert a szemes magvak igazi csemegének számítanak a patkányok étrendjében.
Védjük épületeinket
- Vizsgáljuk meg alaposan, hogy nincs-e rés a falon, nyílászárók mentén, ahol be tudnának jutni a házba. Egy 100 Ft-os nagyságú rés elég, hogy beférjenek rajta. Ezeket a lyukakat tömítsük be!
- Mivel a patkányoknak szükségük van vízre, szívesen keresik fel a vízzel teli helyeket. Így jó, ha lezárjuk az esővíztárolókat, vagy ügyelünk rá, hogy ne gyűljön össze sehol víz (pl. nagyobb pocsolyák, ereszcsatorna), vagy kerti tó esetében fedjük azt le.. Mellesleg ezzel a szúnyoglárvák kikelését is csökkenthetjük.
A patkánynak szüksége van élelemre a túléléshez, ne adjunk neki
- Nézzük át alaposan, hogy nem hagytunk-e potenciális élelmiszerforrást a rágcsálóknak. A patkányok mindenevők, így bármivel jóllaknak. Ezért a kinti szeméttárolókat mindig takarjuk be és jó gyakorlat, ha kint is használunk kukászsákokat!
Ha úgy gondolja, hogy patkányfertőzés jeleit észlelte, akkor jó helyen jár. Hívja a Rovartech kollégáit és ők hamarosan megoldják a problémát.
Patkányirtás házilag
Ha otthon próbálkoznánk az irtással, mindenekelőtt fontos, hogy pontosan ismerjük a kártevő jellegzetességeit és szokásait. Csak így tudjuk megtalálni a “lakóhelyét” és elpusztítani a gócpontot.
Ha kirakunk egy egyszerű, barkácsáruházban kapható csapócsapdát, vagy patkánymérget szórunk ki, akár más élőlényt is veszélyeztethetünk – pl. a macskánk felnyalja a mérget…
Ha úgy gondoljuk, hogy házi kedvencünk patkányméreggel fertőződött, azonnal vigyük állatorvoshoz!
A hagyományos csapdákkal az a gond, hogy egyszerre csak egy állatot képes befogni. Így nagyobb fertőzöttség esetén nem sokat ér.
Fontos, hogy ha kereskedelmi vegyszereket használunk, mindig pontosan tartsuk be az utasítást a legjobb hatásfok érdekében, illetve ezzel védve a környezetünket! Ezekkel az irtószerekkel az is probléma, hogy széles körben alkalmazzák az emberek, melyek végük rezisztenciához vezetnek és egy idő után immunisak lesznek rá a patkányok.
Elengedhetelen, hogy amikor elhullott állatokat találunk, azokat mindig távolítsuk el! Ugyanis az el nem vitt tetemek bomlani kezdenek, mely folyamat több hétig is eltarthat. Ezalatt éktelen bűz árad belőle és kórokozók, esetleg döglegyek jelennek meg. Ezért mindig gyűjtsük be az elenyészett rágcsálókat!
A legismertebb házi patkányirtó módszerek
Számos házilagos módszer kering az interneten, meg nagyanyáinktól is tanultuk, hogyan és mivel pusztíthatók el a patkányok.
- A legelterjedtebb, hogy fagyállót kevernek a csalétekhez, mely hatóanyaga lassan leállítja az állat veséjét és el fog pusztulni.
- Ezen kívül használnak borsmentaolajat, petróleumot, molyirtót, fokhagymát – ám ezek hatásossága hagy némi kívánnivalót maga után.
- Népszerűek az ultrahangos patkányriasztók, ám mi ezeket sem ajánljuk, mert a rágcsálók egy rövid időn belül megszokják a hangját és nem fogja őket zavarni.
- Rengeteget olvashatunk arról, hogy vadászgörénnyel fogják meg a patkányokat. Ez nem újkeletű dolog, már az 1500-as évekből is van tudomásunk erről a módszerről. Egész cégek specifikálódtak rá, mely valóban hatásos, ám jóval lassabb és költségesebb módszer, mint az irtószeres változat.
Patkány monitoring
Ha Ön annak az épületnek tulajdonosa, ahol megjelentek a patkányok, biztosan szeretne tisztában lenni vele, hogy mekkora a patkánypopuláció. Erre tudunk egy módszert, amellyel tökéletesen nyomon lehet követni a rágcsálók számát.
Speciális mérgezett csalétek-állomásokat helyezünk ki a helyszínen, majd időről-időre megfigyeljük, hány egyedet fogott be. Ezután egy képlet segítségével megtudhatjuk, hogy nagyságrendileg mennyi állat tartózkodik ott, majd az eredmény alapján végezzük a célzott professzionális patkányirtást.
Vállalkozások esetén különösen fontos figyelni, hogy nincsenek-e rágcsálók. Ugyanis egy megjelenő patkány rossz hírét keltheti a cégnek, továbbá bírságra is számíthat.
Hogy néz ki egy patkánydoboz?
- A szakipari csalétkeket egy zárható dobozba helyezzük, melyen csak épp akkora rés van, amin a patkány be tud jutni.
- Mivel itt rögzítve van az eledel, nem kell attól tartani, hogy kihordja a nyílt területre, majd a házi kedvencünk is lakmározik belőle. Így nem kell őket félteni, teljesen biztonságos.
- Olyan helyekre rakjuk ki ezeket a csalikat, ahol vélhetően járkál a rágcsáló. Mivel a patkányok rosszul látnak, színvakok, így mindig a bevált utakat használják, legtöbbször a falak mellett. Ezért nagyon hatásos lesz, mivel a második generációs mérgezett csalétek akár egyszeri fogyasztás esetén is végzetes.
A szakszerű patkányirtás folyamata
Megvizsgáljuk a helyszínt, meghallgatjuk a tulajdonos tapasztalatait, nyomokat keresünk (rágásnyom, ürülék, talpnyom). Megnézzük, van-e a környezetben pangó víz, illetve hozzáférhető élelmiszer és potenciális fészekhely.
Következő fázis a nemtoxikus kontroll. Az élvefogó csapdák kihelyezése hasznos lehet, hogy megtudjuk, pontosan melyik fajjal állunk szemben. Továbbá választható opció a fent már említett patkánydobozok kihelyezése, mellyel pontos monitoringot tudunk végezni. Erről a fázisról mindig a helyszín sajátos adottságai alapján döntünk.
Ezután a kémiai rágcsálóirtás fázisa következik. Ugyan a kereskedelemben is kaphatóak patkánymérgek, de ezek hatásfoka nem kielégítendő.
Mi a Rovartech-nél kizárólag professzionális irtószereket használunk, melyek engedélyhez kötöttek. Ezekkel a vegyszerekkel csak a biztos tudás birtokában lehet dolgozni, mert káros hatással lehetnek a környezetre és a környező élővilágra.
Amikor minden szükséges adatra szert tettünk, meghatározzuk, hogy az adott helyen milyen és mennyi irtószerre van szükség, így minden esetben személyre szabott kezelést alkalmazunk és a megfelelő mennyiségű szerelvényt helyezzük ki.
Utánkövetés: Az irtás után elengedhetetlen annak vizsgálata, hogy maradtak-e élő egyedek, illetve mennyi. Ezt szintén a patkánydobozokkal tudjuk követni.
Konklúzió
A patkányok veszélyesnek mondható állatok, hiszen mind egészségügyi, mind pedig épületbeli károkat is képesek okozni. Ráadásul a törvény is szabályozza a távoltartásukat.
Meg lehet próbálni házilag elkezdeni az irtást, de a rezisztenssé vált “szuperpatkányok” miatt mi minden esetben a professzionális szakemberek kihívását javasoljuk.
A Rovartech szakemberei számos technikával tudják minimalizálni a kártevők tevékenységét, és rendelkeznek a termékek alkalmazásához szükséges kellő műszaki ismerettel és tapasztalattal, miközben a minimálisra csökkentik a környezetkárosítást és a nem célfajok mérgezésének kockázatát.
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
Ha rágási, dörzsölési nyomokat talál, vagy látható az állat ürüléke, illetve meglelte a fészkét, biztosan patkány van a háznál. A padlásról jövő motoszkálás akár egér vagy nyest is lehet.
Habár számos módszer létezik, sajnos a legtöbb esetben nem célravezető saját magunk próbálkozni a patkányirtással. A kereskedelmi irtószerek gyengék, a csapdák pedig körülményesek.
A Rovartech-nél minden esetben pontos felmérés után állapítjuk meg a szükséges kezelést. Az adott populációnak megfelelő patkányszerelvényt helyezzük ki a járatok mentén, melyeket folyamatosan ellenőrzünk.
Minden esetben egyedi árat állapítunk meg a helyszín és a fertőzöttség függvényében.
Ha segítségre van szüksége, mert meggyűlt a baja a patkányokkal, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén és hamarosan hűlt helye lesz a rágcsálóknak!