VÉDEKEZÉS A MOLYLEPKE ELLEN

Molylepke irtás profi módszerekkel

Idegesítik az ide-oda repkedő és a falon megpihenő molylepkék? Nem győzi csapkodni a szekrényből kiröppenő példányokat? Már kipakolt mindent, kidobta a lisztet, kirázogatta a ruhákat, de még mindig csak jönnek és jönnek? Ne legyintsen a problémára, nem elegendő a tapsikolás. 

Vegye fel velünk a harcot a moly ellen!

Molylepke irtás profi módszerekkel

Idegesítik az ide-oda repkedő és a falon megpihenő molylepkék? Nem győzi csapkodni a szekrényből kiröppenő példányokat? Már kipakolt mindent, kidobta a lisztet, kirázogatta a ruhákat, de még mindig csak jönnek és jönnek? Ne legyintsen a problémára, nem elegendő a tapsikolás. 

Vegye fel velünk a harcot a moly ellen!

molyféle
Molylepke - Forrás: Canva

Molylepke (Microlepidoptera)

Mintegy 2300 körülire tehető azon molylepkefajok száma, melyek Magyarországon megtalálhatók. Ezek közül is hazánkban a legtöbb faj képviselője a sodrómolyfélék családjába tartozik, ám a legnépszerűbb mégsem ő, hanem a ruhamoly (Tineola bisselliella), az élelmiszermoly, lisztmoly (Ephestia kuehniella), az aszalványmoly (Plodia interpunctella), illetve az egyszerű házi moly (Hofmannophila pseudospretella). Ez utóbbiak az úgynevezett kártevő vagy készletkártevő molyok.

Érdekesség: Egy kutatás során bebizonyosodott, hogy egyes fajok jelentősen hozzájárulnak az éjszakai beporzáshoz, ugyanis több olyan növényfajt is igazoltak, melyeket a nappali beporzók elkerülnek.

Legismertebb kártevő molyok

Ruhamoly

  • Külleme: A ruhamoly megjelenése rendkívül egyedi. Csillogós vagy aranysárga színű elülső szárnyai miatt szinte összetéveszthetetlen. Fején rozsdaszínű szőrzet látható.
  • Mérete: Testének hossza 4, de akár 10 mm nagyságú is lehet. Szárnyainak fesztávolsága 12-16 mm.
  • Életmódja: Egyetlen célja a szaporodás és a peték lerakása. Ezt követően elpusztul.
    A nőstény ruhamoly a teljes kifejlődést követően már NEM táplálkozik. Ahogyan sok más rovarnál (pl. álszúfélék), úgy a moly esetében sem a kifejlett példány okozza a károkat a bútorainkban, a ruháinkban, hanem a lárva. A lárva keratintartalmú anyagokkal táplálkozik, de nem utasítja vissza a bútorok megrágcsálását sem. Keratint tartalmaz minden állati eredetű textília és anyag – például gyapjú, len, toll, filc, szőr, szarv, agancs.
    A lakások egyenletes hőmérséklete ideális számára. Szélsőséges tűrőképességének köszönhetően -10°C és +50°C között könnyűszerrel eléldegél az otthonokban. A nőstény többnyire a ruhásszekrény nyújtotta védelem érdekében a textíliákra rakja petéit, de akár a szekrény mögött lapuló hajszálak is ideális körülményt nyújtanak neki.
ruhamoly
Ruhamoly - Szerző: Bauer Bea, forrás: izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0

Lisztmoly

  • Külleme: A lisztmoly elülső szárnyai ólomszürkék, hátulsó szárnyai valamivel világosabb árnyalatúak és szélesebbek. Feje szőrös.
  • Mérete: Hernyója 15-18 mm hosszú, serteszőrös. Az imágó (kifejlett lepke) teste 8-11 mm, szárnyainak fesztávolsága 17-25 mm.
  • Életmódja: A nőstény szinte egész élete során rakja a petéket, melyekből 1-2 hét alatt kifejlődik a lárva. Az elkezdi szőni az eleségét, eközben pedig folyamatosan táplálkozik. Ideális körülmények között 8-10 hét alatt fejlődik ki, majd mikor elérkezettnek látja az időt, bebábozódik és újabb 1-2 hét alatt imágóvá cseperedik.

    A liszt és a lisztből készült termékek kártevője. Jobbára az őrleményekben találkozhatunk vele – ilyen pl. a búzaliszt, kukoricaliszt, búzadara, kukoricadara, de a szemes gabonafélékben – pl. rizs, búza, az édesipari termékekben és magvakban – pl. dió, mogyoró is fellelhető. A kifejlett lisztmoly szintén NEM táplálkozik. 
    Kedveli a meleg és száraz helyeket, napközben nemigen láthatunk repülő példányt, jobbára alkonyat idején jön elő.

    Ezek a kártevők leggyakrabban még az üzemben kerülnek az élelmiszerekbe.
lisztmoly
Lisztmoly - Forrás: Sarefo, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
moly
Moly - Forrás: Canva

Moly ellen – Megelőzés és Védekezés házi módszerekkel

Rengeteg népi módszer áll rendelkezésre moly ellen, melyeket védekezésre, űzésre és akár molylepke irtás céljára is felhasználhatunk. Talán a legjobb, ha nem is engedjük be otthonunkba a kis kártevőt, ám mégis akadnak olyan esetek, hogy minden igyekezetünk ellenére megtelepednek egy-egy ideálisnak vélt sötét zugban.

első

Megelőzés

  • A lakás eldugott helyeinek folyamatos tisztán tartása nagyban megelőzheti a molylepke elszaporodását, hiszen a meleg, rejtett, sötét zugokban szívesen húzzák meg magukat. Ilyen például a ruhásszekrény rendszeres áttörlése, a kamra és annak tartalmának időközönkénti ellenőrzése, átvizsgálása, a hűtő és szekrény mögötti területek folyamatos takarítása.
  • Gyakori szellőztetés, ezzel megváltoztatva a lakás állandó, egyenletes hőmérsékletét és páratartalmát.
  • Megbízható helyről és megfelelő lejárati dátummal történő száraz élelmiszer vásárlása.
  • Szúnyogháló felszerelése minden nyílászáróra, hogy a repülő példány még véletlenül se tévedjen a lakásba peterakás idején.
második

Védekezés

Az imént felsoroltak akár a védekezési taktika részét is képezhetnék, de Mi nem érjük be ennyivel.

Számos olyan természetes anyag – többnyire fűszernövény – áll rendelkezésre, melytől a moly irtózik. Nem viseli el ugyanis az erős és intenzív aromájú növényeket, fűszereket. Több variációt is latba vethet az Olvasó. Akár szárított növényről, akár illóolajba áztatott vattapamacsról, vagy akár bizonyos fa forgácsáról beszélünk, a védelem a moly ellen bizonyára magasabb szintű, mintha semmit sem tennénk.

  • Ruhásszekrénybe: levendula, babérlevél, citromfű, rozmaring, vörös cédrus, szegfű, menta, eukaliptusz, fahéj
  • Kamrába: vörös cédrus (illata taszítja a molyt, a száraz élelmiszerek viszont nem veszik át), babérlevél, fahéj, bors, koriander

Fontosnak tartjuk megemlíteni – akár illóolajról, akár szárított növényről beszélünk –, hogy ezeket a kihelyezett anyagokat folyamatosan cserélni kell, hiszen rövid időn belül elvesztik aromájukat, így hatásosságukat is.

Moly ellen házilag vagy profikkal?

Nyilván az utóbbit javasoljuk, de miért? Ha házi módszerekkel szeretne neki állni a molyirtás folyamatának, akkor íme néhány példa arra, hogy ezt miért NE tegye.

Olvasson tovább vagy kérjen ajánlatot molylepke irtásra!

első

Molyirtás hőkezeléssel

Tekintettel arra, hogy a moly, illetve annak lárvája jól viseli a szélsőséges hőmérsékletet, két lehetőségünk van:

  • megfőzzük (+60°C)
  • megfagyasztjuk (-18°C)

Ahogy nem minden ruhanemű bírja a +60°C-os mosási hőmérsékletet (így valószínűleg a -18°C-os 1-2 napos fagyasztást sem), úgy nem minden élelmiszernek tesz jót a -18°C-os fagyasztás vagy a főzés. A szerkezete legalábbis biztosan módosulni fog. A háziasszonyoknál egyébként bevett szokás vásárlást követően pl. a liszt az 1-2 napos fagyasztása.

második

Aromás növények

Önnek lehetősége van a „Védekezés” címszó alatt felsorolt intenzív aromájú növények, illetve illóolajok alkalmazására is, azonban ezek eredményessége nem garancia moly ellen, hiszen – ahogy már említettük –, azok idővel elvesztik illatukat, így gyengül a hatásosságuk is.

Molylepke irtás profi módszerekkel

Mint ahogyan minden kártevőirtásnak megvan a maga sajátossága, úgy a molylirtás is egyedi, személyre szabott.

  • Szakemberünknek az molyirtás megkezdését megelőzően fel kell mérnie a fertőzöttség mértékét és a fertőzött terület nagyságát, illetve meg kell határoznia, hogy mely fajjal van dolga.
  • Minden fejlődési szakaszban más módszer alkalmazása javasolt. Bizonyos esetben elegendő a magas hőmérsékleten történő mosás, más esetben (mászó lárva) permetezés, peték és lárvák kezelése során gázosítás, olykor pedig kombinált módszerek alkalmazása szükséges.

Amennyiben bármilyen további kérdése merülne fel akár molyirtás témával kapcsolatban, akár moly ellen történő védekezés során, úgy bizalommal keresse fel a Rovartech munkatársait, akik készséggel állnak rendelkezésére.

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

A molylepkék károsíthatják ruháinkat, textíliáinkat és a száraz élelmiszereinket, mivel lárváik a természetes rostokat és szöveteket fogyasztják. Ezáltal csökkenthetik az anyagok élettartamát és esztétikai értéküket, valamint befészkelhetik magukat a kamrába, ami undort válthat ki az emberekben.

A molylepkék jelenlétére utalhatnak foltok, lyukak vagy rágásnyomok a textíliákon, illetve apró hernyók vagy már repülő rovarok a spájzban, száraz élelmiszerek környékén. 

A molylepkék elleni védekezéshez alkalmazhatunk például speciális molylepkecsapdákat, rovarirtó szereket, rendszeres tisztítást és szellőztetést, valamint tiszta és zárt tárolást.

A megelőzés kulcsfontosságú, mivel a molylepkék elleni harc sokkal nehezebb, ha már elszaporodtak. A rendszeres tisztítás, megfelelő tárolás és ellenőrzés segíthet megelőzni a probléma kialakulását.

Ha a molylepkék elleni védekezés otthoni módszerei nem hoznak eredményt, vagy ha a probléma súlyosabbá válik, érdemes szakemberhez fordulni. A Rovartech kártevőirtó szakemberei hatékony megoldást tudnak nyújtani a probléma kezelésére.

A molylepkék elleni védekezés módszerét szakemeberünk az adott helyszínen határozza meg, az ár ettől és a terület nagyságától, elhelyezkedésétől függ, 15000 Ft-tól kezdődik.

Ajánlatkérés / Megrendelés

Kérjük, adja meg a lenti adatokat, és válaszunkat 24 órán belül elküldjük az e-mail címre.