BOLHAIRTÁS PROFI MÓDSZEREKKEL
Védje meg otthonát a bolháktól
Irtsa ki bolhákat a Rovartech segítségével. Hatékony megoldások és szakértői tanácsok.
Bolhairtás szakértelemmel
Bolha (Siphonaptera)
Magyarországon több, mint 82 ismert és regisztrált bolhafaj van. Ezek közül a leggyakrabban előfordulók a kutyabolha (Ctenocephalides canis), macskabolha (Ctenocephalides felis), ám nem elhanyagolható megemlíteni az emberbolhát (Pulex irritans), a rágcsálóbolhát (Ceratophyllidae), patkány-, és egérbolhát (Leptopsyllidae), illetve a denevérbolhát (Ischnopsyllidae) sem – a vándorpatkány által hordozott patkánybolha volt a középkori pestisjárvány felelőse.
A bolha 1-4 mm nagyságú, sötétbarna árnyalatú rovar. Testfelépítését tekintve oldalról lapított, feje kicsi, melyen szúrásra és vérszívásra alkalmas szájszerv helyezkedik el. Erős hátsó ugrólábainak köszönhetően hatalmas szökellésekre képes – már a bábból történt kipattanást követően is. Szárnyai nincsenek.
A kifejlett bolha vérrel táplálkozik, ellenben a fészekben fejlődő lárva a rendelkezésére álló szerves anyagokat – többek közt az ivarérett bolha által ürített emésztetlen vért – fogyasztja el.
A bolhapete szürkésfehér színű, hozzávetőlegesen 0,5 mm nagyságú és tojás alakú. A petéből 2-12 nap alatt kel ki a lárva, majd 15 napon belül két vedlést is eszközöl. A vedléseket követően bebábozódik, melyből 4-14 nap alatt fejlődik ki az imágó.
Hol „rak fészket” a bolha? – avagy bolhairtás a „tűzfészekben”
Amennyiben van háziállatunk – kutya, macska –, úgy a bolhatenyészetet az ő fékhelyükben, házukban kell keresni. Kedvencünk akár kinti-benti, akár csak benti tartású, a gócpont minden esetben az ő helye és szőrzete. A gazdatestre rakott peték kihullanak az állatból, azok pedig bekerülnek a padló repedéseibe és a szőnyegbe, ahol tovább rejtőzködnek mindaddig, amíg ki nem fejlődnek teljesen.
Az ember nem jó gazdatest a bolha számára. Gyér szőrzete miatt nem tud elrejtőzni az emberi testen, így kizárólag táplálékforrásként tekint rá.
Bolhairtás azonnal!
A bolhairtás első lépése: Hogyan kerül bolha a lakásba?
A bolhát nagy valószínűséggel nem az ember viszi be az otthonába, ám mégis előfordulhat.
Ha csak nézelődünk a bolhapiacon vagy a lomtalanítás környékén, akkor mi magunk is hazavihetjük a bolhát. Elegendő egy olyan tárgy mellett elhaladunk, amely fertőzött, hiszen hátsó ugrólábainak köszönhetően pikk-pakk rajtunk terem.
Egy vendégségből vagy lakásnézésből, de akár egy moziból hazatérve is fedezhetünk fel bolha jelenlétére utaló tényezőket…
Háziállat jelenléte esetén nem kell huzamosabb ideig gondolkodunk a kérdés megválaszolásában, szinte 100%-ig biztos az, hogy kedvencünk hurcolta be a bolhát a lakásba. Kellő körültekintéssel és a megfelelő bolhairtó szerek alkalmazásával mindez könnyűszerrel elkerülhető. Amennyiben mégis hatástalannak bizonyul a kiválasztott bolhairtó csepp, nyakörv vagy tabletta (valószínűleg ez a legbiztosabb megoldás), úgy javasolt más módszer igénybevétele.
A használt bútor, szőnyeg vásárlása, lomtalanításból mentett berendezési tárgy fertőtlenítés nélküli hazahurcolása növeli a bolhafertőződés lehetőségét. Egy ruhásszekrény tökéletes bolhafészek is lehet, ahol a bábok csak arra várnak, hogy kipattanhassanak a burokból és megkezdhessék a vérszívást.
Bolhás vagyok? – Amikor a bolhairtás elkerülhetetlenné válik
Mely tünetek vagy tünetegyüttesek azok, amelyek bizonyosságot adnak afelől, hogy bolhásak lettünk? Nézzük meg mely esetekben kezdhetünk gyanakodni a bolha jelenlétére és mikor szükséges a bolhairtás?
Viszketés, vakarózás
A bolhacsípés – csak úgy, mint minden más rovar által megejtett szúrás – bőrirritációt válthat ki az adott területen. Elsőként meg kell bizonyosodnunk afelől, hogy mi okozza a viszketést. Határozzuk meg, hogy a viszketés mely testtájra irányul, ott van-e szemmel látható egy vagy több szúrás, esetleg hajlamosak vagyunk-e ekcémára. Utóbbi esetben valószínűleg kizárhatjuk, hogy rovarcsípés áldozatai vagyunk. – Az ekcémás kiütések felülete többnyire száraz, érdes tapintású.
Ne csak saját tüneteinkre legyünk figyelmesek! Amennyiben házi kedvencünk a megszokottnál gyakrabban és huzamosabb ideig vakaródzik, akkor egy bolhafésűvel alaposan pásztázzuk át a szőrzetét!
Kiütések
Ha a viszkető területeken kiütéseket találtunk, akkor valószínűsíthető, hogy valamilyen rovarral állunk szemben. A bolhacsípés csak bizonyos területre irányul, így könnyen megállapíthatjuk, hogy bolha-, vagy más rovarcsípést látunk. A bolha kizárólag a boka környékén, maximum combmagasságig csíp. Amennyiben egyéb területet érint a viszkető, égő érzést tapasztalunk, úgy javasolt más elkövető után kutatni a lakásban.
A bolhacsípés nem napszakfüggő, a rovar bármikor ránk ugorhat és szívhat vért, ellentétben pl. az ágyi poloskával, amikor a csípések és a bőrirritáció éjszaka következik be és nagy valószínűséggel ébredést követően vesszük észre.
Érzékenyebbeknél előfordulhat, hogy a tünetek helyén csalánkiütés alakul ki, ám mindez néhány nap alatt elmúlik. Bármilyen csípésről legyen szó, fontos, hogy ne vakarjuk el, hiszen könnyen felülfertőződés alakulhat ki.
"Ugráló pöttyök"
Ha a szóba jöhető potenciális helyekről látunk kiugrálni apró fekete pöttyöket, akkor nem csupán egy-egy példánnyal állunk szemben, a bolhainvázió elkezdődött. Mielőbb cselekedni kell! Az állatot vagy állatokat azonnal bolhairtásnak kell alávetni, ami egy komplex folyamat. Ajánlott egy bolhairtó samponnal történő fürdetés, és ennek 2-3 héten belüli megismétlése (az irtószer a petékre nem-, csak a kifejlett bolhára hat), illetve egy hosszú hatást kifejtő bolhairtó szer alkalmazása, melyről fentebb már említést tettünk. Ezzel egyidejűleg a lakás, ágynemű szakszerű fertőtlenítése is kiemelt fontosságú.
Apró, fekete szemcsék
Akkor, amikor otthonunkban már jelentős mértékben elszaporodtak a bolhák, akkor szépen lassan szembe fog tűnni a bolha ürüléke is. A bolha többek közt a padlózat illesztéseiben rejtőzik. Ha ezeken a területeken fekete szemcseszerű, őrölt borshoz hasonlító „piszokra” leszünk figyelmesek, az nagy eséllyel a bolha ürüléke, vagyis az emésztetlen vér. A bolha elszaporodását nemcsak a kisállatunk védelmével előzhetjük meg, de környezetünk tisztán tartásával is. A gyakori porszívózás és forró vízzel történő felmosás jelentős mértékben csökkeneti annak lehetőségét, hogy otthonunk bolhatenyészetté váljon.
Bolhairtás a Rovartech segítségével!
A bolhairtás fontossága: Milyen betegségeket terjeszt a bolha?
Mint ahogyan fentebb már említettük, jó esetben egy kis viszketéssel és néhány pöttyel megúszhatjuk a bolhacsípést. Azonban bizonyos esetekben súlyosabb tünetek is jelentkezhetnek.
Súlyos – ám meglehetősen ritka – esetben a bolha, vérszívás során bubópestissel is megfertőzheti áldozatát, hiszen többgazdás rovar (amikor fertőzött bolha csíp meg). Az orvostudománynak köszönhetően ez ma már egy antibiotikum-kúrával kezelhető. Fontos a felismerés és a gyors diagnózis, ugyanis – gyógyszeres kezelés híján –, ha a baktérium eléri a tüdőt, tüdőpestis alakulhat ki.
Bizonyos esetekben szalagférgesség is bekövetkezhet. Ez jellemzően a felelőtlen háziállatot tartók körében jelentkezhet. Ha egy állatszerető kisgyermek is van a családban, akkor a legnagyobb veszélynek őt teszi ki az óvatlan szülő, ha a féreg szájon át, a bolha szétrágásával bekerül a szervezetbe. Bolhairtás elmulasztása esetén puszilgatással, együtt alvással idézhetjük elő saját és gyermekünk féreggel történő megfertőződését.
Szakember által végzett bolhairtás
Sokan teszik fel azt a kérdést, hogy ha két hétre elmennek nyaralni vagy elköltöznek otthonról, akkor ki tudják-e éheztetni a bolhát? Nos, a válasz: nem!
A bolha meglehetősen jól bírja az éhséget, így ez az opció nem játszik. Bizonyos esetekben elegendő a gócpont megszüntetése. Háziállat esetén a bolha nem hagyja el az állat szőrzetét, így annak orvosolása szüntetheti meg a problémát. Ám vannak esetek, amikor a túlszaporodás oly mértékű, esetleg a gócpont nem az állat, hogy szakember igénybevétele szükséges.
Ekkor jövünk mi, a Rovartech csapata, akik sok éves tapasztalattal és számos bolhairtás végrehajtásával a hátunk mögött, se perc alatt kiirtjuk otthonából a bolhát. A bolhairtás eljárása során ködképzést alkalmazunk, mely jóval hatásosabbnak bizonyul, mint pl. a permetezés. Ennek egyetlen egyszerű oka van: a levegőbe juttatott köd a legrejtettebb, legzsúfoltabb helyekre is bejut. Olyan irtószert alkalmazunk, mely nemcsak az imágóra fejti ki pusztító hatását, hanem egyidejűleg lassítja és megállítja a lárva fejlődését. Minden eddig elvégzett bolhairtás során elegendő volt mindössze egy ködképzési eljárás.
A bolhairtás nem csupán háziállataink, de saját környezetünk védelmét is szolgálja. Forduljon bizalommal a Rovartech munkatársaihoz! Bármilyen kérdésben állunk rendelkezésre. Keressen fel bennünket elérhetőségeink valamelyikén! Hívja a 06 20 359 2324 telefonszámot, vagy írjon e-mailt a info@rovartech.hu levelezési címre. Óvja meg otthonát a bolhainváziótól!
Ha minket választ, akkor a biztonságos és hatékony megoldást választja!
GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
A bolhák általában háziállatokon keresztül jutnak be a lakásba, de bekerülhetnek használt bútorokkal, szőnyegekkel, vagy akár egy ruhásszekrénybe rejtőzve is. Egyes esetekben egyszerűen csak a lomtalanítás környékén vagy bolhapiacon való sétálással is hazavihetjük őket.
A bolhák komoly betegségeket terjeszthetnek, mint például a bubópestist vagy a szalagférgességet. Bár ezek az esetek ritkák, fontos a megfelelő óvintézkedések megtétele és a bolhainvázió gyors kezelése.
A molylepkék elleni védekezéshez alkalmazhatunk például speciális molylepkecsapdákat, rovarirtó szereket, rendszeres tisztítást és szellőztetést, valamint tiszta és zárt tárolást.
A bolhacsípések viszketést és bőrirritációt okoznak, főleg a boka környékén. Kiütések, vakaródzás és apró, fekete, ugráló pöttyök megjelenése is utalhat bolhajelenlétre.
Azonnali bolhairtás szükséges, amely magában foglalja a háziállat bolhairtó samponnal történő fürdetését, hosszú hatású bolhairtó szer használatát, valamint a lakás és ágynemű szakember általi alapos tisztítását és fertőtlenítését.
Bizonyos esetekben, különösen ha a bolhafertőzés súlyos vagy a házi módszerek hatástalanok, szakember segítsége javasolt.
Igen, a bolhafertőzés megelőzése érdekében rendszeresen használjunk bolhairtó szereket háziállatainkon, tartsuk tisztán otthonunkat, és legyünk óvatosak használt bútorok és szőnyegek behozatalakor.