Nyest a padláson

Rendkívül kellemetlen és ijesztő érzés az éjszaka közepén arra riadni, hogy valaki vagy valami motoszkál a házban. Azonban mielőtt rögvest riasztanánk a rendőrséget, legyünk úrrá félelmünkön és igyekezzünk beazonosítani a zaj eredetét. Ha betörővel lenne dolgunk, akkor ő nem valószínű, hogy a tetőtérben tárolt dolgainktól szeretne minket megszabadítani, így nagyobb esély van arra, hogy a nyest a padláson vert tanyát. Milyen abszurd és filmbe illő jelenet lenne, ha a szirénázva kiérkező rendőrök csupán egy menekülő nyesttel találnák magukat szemben.

nyest a padláson

Milyen jelei vannak, hogy a nyest a padláson van?

Számtalan külső és belső tényező utalhat arra, hogy valamely állat – esetünkben a nyest – beköltözött, vagy beköltözni készül otthonunk és telkünk területére vagy a padlásterébe. Ezen jelek java részét már korábbi cikkünkben felsorakoztattuk és részleteztük, de nem árt néha felfrissíteni tudásunkat.

Emlékeztető – Nyest leggyakoribb jelei:

Nyest lábnyomai
Nyest ürüléke
Szétrágott vezetékek
Csibe- és tojásállomány csökkenése
Motoszkálás, zaj
Szűnni nem akaró bűz

Miért van nyest a padláson?

A nyest egy olyan éjszakai életmódot folytató rágcsálónak nevezett menyétféle, aki nem szeret reflektorfényben lenni; kerüli a nyilvánosságot. Otthonául olyan rejtett helyet választ, ahol pihenése és utódai felnevelése zavartalanul történhet – legalábbis ez a terve. A nyest azonban rendkívül ravasz, okos és előrelátó állat, hiszen bebiztosítja magát: egyszerre akár több tetőteret is birtokba vesz, így, ha egyikben beüt a krach, akkor tovább áll.

Ám nemcsak a nyugalom az, ami számottevő ok a padlástérbe történő beköltözés során, hanem a karnyújtásnyira rendelkezésre álló alapanyagok felhasználhatósága.

A puha, meleg kőzet- és üveggyapot-szigetelés a nyest fészkének fő alkotóeleme, ám ezek hiányában a külső hungarocell-szigetelést sem veti meg. Azonban ne higgyük, hogy ennyiben megáll a dolog: kreativitása határtalan, hiszen a vezetékeket is szíves-örömest rágicsálja és hasznosítja. Minden számára ideális építőanyagot megszerez, ami alkalmas a „fészek” elkészítéséhez, melyben aztán világra hozhatja és felnevelheti utódait. Ezekkel a rongálásokkal jelentős anyagi károkat tud okozni, mivel nemcsak megbontja a szigetelést, megrágja a vezetékeket, hanem folyamatos jelenléte olyan orrfacsaró bűzt fog eredményezni, amivel kikergeti az alatta lakó „szomszédokat” a házból.

Erről az a „már-már igaz sem volt” sztori jut eszembe, hogy a középiskolás éveim alatt a tanárok óra elején szellőztetés címszóval kinyitogatták az ablakokat – télen is! Volt egy lány, aki ezt nehezen viselte és mindig úgy vágott vissza az elmét és levegőt felfrissíteni kívánó tanároknak, hogy: a „büdösbe még senki nem halt bele, de a hidegbe már igen”.

Esetünkben ez nem feltétlen igaz. Ugyan valóban senki nem fog belehalni abba, hogy büdös van, ám ez nem az a tanórán keletkezett állott levegő, ami egy gyors szellőztetéssel megszüntethető.

A szagot nem maga az állat bocsátja ki magából, hanem a vizelete és az ürüléke eredményezi. Ezek a végtermékek egy idő után átitatják a födémet és nyomokat hagynak maguk után. A lakótér mennyezetén foltok jelennek meg – általában 2-3 helyen –, melyek a kiürített pisi jelei. Az elejtett, felhalmozott és el nem fogyasztott zsákmányok rövid időn belül rothadásnak indulnak és olyan elviselhetetlen bűzt árasztanak magukból, mint az ottfelejtett tetemek.

Nagyon elkalandoztam a bekezdésünk témájától, úgyhogy vegyük csak még számba a további okokat arra vonatkozóan, hogy miért van nyest a padláson?

Az imént ragadozó „menyétünk” szemszögéből taglaltuk a magyarázatot, ám vannak olyan körülmények, melyek kizárólag a saját hibánknak és hanyagságunknak köszönhetünk. Tegye csak fel még egyszer nekünk a kérdést, hogy válaszolhassunk: 

” – Miért van nyest a padláson?”

” – Mert beengedte!”

A magyarázat pofonegyszerű: nem volt kellőképpen körültekintő és alapos, amikor a nyáron a ház körüli munkálatokat végezte. Rést hagyott a pajzson. Na de milyen rést?

8+2 lehetőség, amit a nyest ellen tehetünk” című bejegyzésünkben már adtunk arra vonatkozó iránymutatást, hogy miként előzhető meg az, hogy a nyest a padláson lakjon.

Taglalhatnánk itt ismét a drága és kérdéses hatásosságú ultrahangos riasztókat, a bolti porokat, illetve a népi praktikákat… Nyilván mindegyiknek megvan az alapja. Van, akinél az egyik válik be, van, aki másikra esküszik – ám akihez már beköltözött, az csak a Rovartech-et ajánlja.

Nyest a kövek között
Nyest a kövek között - Fotó: Maël BALLAND : https://www.pexels.com/hu-hu/foto/tajkep-termeszet-franciaorszag-nyar-13713008/

Megelőzés

Megkérdőjelezhetetlenül az első és legfontosabb – ráadásul legköltséghatékonyabb – feladatunk annak a megakadályozása, hogy a nyest utat találjon otthonunkhoz.

Ezek rendkívül gyorsan és olcsón orvosolható problémák, ám figyelmen kívül hagyásuk annál súlyosabb anyagi vonzattal járhat. Ha nem akar éjszakai behatolót és olyan albérlőt, aki csak kiforgatja a vagyonából, akkor jobban jár, ha az apró munkálatokat még idejében elvégzi vagy elvégezteti.

Melyek ezek?

első

Fák metszése

A ház mellett lévő fákat oly módon metsszük, gallyazzuk, hogy azok ne lógjanak a ház fölé és ne is nyúljanak annak irányába. Ezekről az ágakról ugyanis könnyedén leereszkedik, esetleg átugrik a nyest a tetőre vagy az ereszcsatornára, ahonnan pillanatok alatt bejut a házba – feltéve, ha talál magának bejutási lehetőséget.

második

Elcsúszott tetőcserép

Ha egy nagyobb vihart követően azt vesszük észre, hogy a cserepek kissé átrendeződtek, akkor haladéktalanul igazítsuk meg őket, hiszen a nyestnek néhány centiméter is elegendő ahhoz, hogy bepréselje magát oda, ahová szeretné.

harmadik

Madárdeszkák / széldeszkák

Ezekre ugyanaz a szabály vonatkozik, mint a cserepekre. Egy kilazult szög, egy kicsi lyuk és már hopp! Bent is a nyest.

Ha nem volt elég elővigyázatos és a nyest a padláson van, akkor nincs már választása, mint a nyestriasztás.

Nyestriasztás a Balatonon és környékén

Mikor marad a nyest a padláson?

Fentebb már említettük, hogy – territoriális állat lévén – akár több menedéket is kijelölhet és kialakíthat magának a nyest. Azonban van olyan eset, amikor bizonyos ideig garantáltan egyhelyben marad. Ezen időszak az ellés és a kölykök felnevelésének időtartamára esik. Ezekben a hónapokban arra leszünk figyelmesek, hogy az eddigi motoszkálások erős zajokká, dübörgésekké válnak: hatalmas ramazúri veszi kezdetét.

Ha panelban laknánk, akkor valószínűleg becsöngetnénk a felettünk lakónak, hogy legyen kedves levenni a fapapucsot és a hangos nyöszörgéseit tompítsa egy kis zenével vagy fájdalomcsillapítóval, ám ez most nem jöhet szóba.

A kölykök ahogy nőnek, úgy tanulják meg a nyest lét velejáróit: játszanak, felfedezik a környezetüket, megtanulják a zsákmányszerzés fortélyait. Ekkor szülőanyjuk is maximum csak a vadászat idejére hagyja magára kölykeit, akik addig szankció nélkül garázdálkodnak odafönt.

Ha minden óvintézkedés és megelőzési módszer alkalmazása ellenére is veszélyben érzi otthonát, akkor hívja a Rovartech munkatársait, akik segítenek távol tartani otthonától a nyestet.

Akikhez pedig már megérkezett a hívatlan padlásfoglaló, ne késlekedjenek tárcsázni a telefonszámunkat, hiszen a nyestriasztás még mindig olcsóbb, mint a randalírozása utáni helyreállítási munkálatok.

Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Ajánlatkérés / Megrendelés

Kérjük, adja meg a lenti adatokat, és válaszunkat 24 órán belül elküldjük az e-mail címre.