A fehér egerek irtó cuki, cincogó kis házi kedvencek. Már, ha a gazdája terráriumban tartja. Ha viszont a kamrában vagy a pincében látjuk meg a nyomaikat, bizony joggal lehetünk bosszúsak.
Az alábbiakban az egyes Magyarországon ismert egér fajták és azok szokásai kerülnek terítékre, hiszen jelentős károkat képesek okozni, ha beköltöznek az otthonokba.
Nem tudja mivel áll szemben? Hívja a Rovartech munkatársait!
Egér fajok
A rágcsálók közül az egér az, ami a legtöbb, a Wikipédia szerint mintegy 817 ismert fajjal rendelkezik. Nézze el a kedves Olvasó, ha nem térünk ki az összesre, ellenben kiemeljük a hazánkban leggyakrabban előforduló két egér fajt, melyek gondot jelenthetnek a ház körül.
Az ember közelségében leginkább a házi egér és a mezei egér szeret tanyázni.
Házi egér (Mus musculus)
A házi egér megjelenése
- Mérete: 7-10 cm hosszú + a testtel azonos méretű vagy valamivel rövidebb farok
- Tömege: Kb. 15-30 gramm
- Színe, szőrzete: szürkés-fehér, szürkés-barna, szürkés-fekete. Ritka, azonban előfordulhatnak köztük albínó példányok is. Szőre meleg, bársonyos
- Fogai: folyton növő metszőfogak
A házi egér szaporodása
- Mindössze 6 hét szükséges az ivarérettség eléréséhez
- Párzási időszak nincs, az év bármely szakaszában bekövetkezhet
- Egy vemhesség még egy hónapot sem fed le, elegendő csupán 20 nap a kicsinyek kihordására
- Egy ellés során akár 10 utód is a világra jöhet
- Élettartama: 1-3 év
A házi egér táplálkozása
Az egér nem olyan válogatós, mint egy kisgyerek. Amit elé rakunk (vagy nem rakunk, de megtalálja), megeszi. Talpraesettségének és lakásba történő besurranó készségének köszönhetően, bármilyen ember által tárolt élelmiszert megdézsmál. Különösen kedveli a magas zsír-, fehérje-, cukor-, és gabonatartalmú tápanyagokat (csokoládé, szalonna, száraz tészta, péksütemények, kenyérfélék). Előszeretettel dzabálják fel a haszonállatoknak szánt takarmányt is.
Persze ne gondoljuk, hogy a Tom és Jerry valósággá válik és kitárva a hűtőszekrény ajtaját a jelly mögött egy saját kis Jerry-vel fogunk szembe találkozni. Habár… Az átmenetileg (pl. felújítás miatt) üzemen kívül helyezett mosogatógépbe és hűtőszekrénybe hajlamos beköltözni az egér, hiszen ezek szigetelése kiváló fészket biztosít számára. Természetesen ebben az esetben már jelen kell lennie a házban!
Az életben maradáshoz szükséges legfőbb kritérium
Az ember közelsége. Földünk lakatlan területein nincs jelen. A házi egér kiválóan alkalmazkodik bármilyen körülményhez. Nyáron vígan eléldegél a réteken és a mezőkön, de a hideg évszak beálltával az ember lakókörnyezetébe húzódva vészeli át a telet.
Érdekesség
A házi egér azonos (lehet) a laboratóriumi egér megnevezéssel, ugyanis az orvostudomány a házi egeret alkalmazza a laboratóriumi kísérletek végzése során.
Mezei egér (Mus agrarius pall)
A mezei egér megjelenése
- Mérete: 6-8 cm hosszú + a testnél valamivel hosszabb farok (összesen kb. 20 cm)
- Tömege: 20-30 gramm
- Színe, szőrzete: sárgás-barna árnyalatú, a hasa és a lábai pedig világosabbak vagy fehér színűek
- Fogai: folyton növő metszőfogak
A mezei egér szaporodása
- 6 hetesen válik ivaréretté
- Nincs párzási időszak, viszont ideálisabb számára a melegebb időjárási körülmény
- Nagyon szapora, egy évben akár 6 vemhesség is bekövetkezhet
- Egy ellés során akár 8-13 kis cincogó is a világra jöhet
- Élettartama hosszabb, mint a házi egéré, akár 4 év is lehet
A mezei egér táplálkozása
A természetben javarészt
- olajos magvakkal (pl. dió, bükkfa magvai),
- búzafélékkel (pl. búzakalász),
- fűvel,
- rovarokkal,
- férgekkel,
- ízeltlábúakkal táplálkozik.
Egész nyáron a télre készül, ugyanis éléskamrájába hatalmas tartalékot halmaz fel a hideg évszakra.
Azonosságok a hazai egér fajok között
- Mind a házi egér, mind pedig a mezei egér fejlődése és szaporodása is gyors ütemben zajlik. Mire feleszmélünk már nem egy-két példánnyal, hanem egy egész kolóniával állunk szemben, így az időzítés nem utolsó szempont, nem mindegy, mikor csípjük őket fülön.
- Irigylésre méltó tornászok, kiválóan ugranak, másznak, kúsznak és úsznak (ez utóbbi leginkább a mezei egérre igaz).
- Nem alszanak téli álmot, ilyenkor viszont preferálják az ember közelségét, ezzel sok bosszúságot és kárt okozva a házban és a ház körül.
- A házi egér és a mezei egér is képes bársonyos, hosszú, dús, téli szőrzetet növeszteni, ezáltal évszaktól és időjárási viszonyoktól függetlenül is képes életben maradni és utódokat nemzeni.
- Minden egérnek folyton növő metszőfogai vannak, melyek a folyamatos rágcsálás nélkül végtelen hosszúságúra nőnének. Ebből következik, hogy a rágás a létfenntartáshoz, az életben maradáshoz nélkülözhetetlen tevékenység, mellyel nem közvetlenül a házi gazdáját szeretné felbosszantani, pusztán az adottságaiból eredő „elfoglaltság”.
Egér jele a házban és a ház körül
Ha még magával az egérrel nem volt szerencsénk találkozni, bizonyára állnak rendelkezésre egyéb jelek, melyek az egér jelenlétére utalhatnak. Ezek például a következők:
Az egér ürüléke
Az egerek végterméke jellegzetes szagú, fekete, rizsszem formájú és nagyságú. Jellemzően a fészek, illetve a táplálkozási hely közelében látható.
Rágásnyom
Mint ahogyan azt fentebb is említettük, az egerek lételeme a rágás, hiszen foguk folyamatosan nő. Mindent megrágcsálnak, ami az útjukba kerül; a bútorokat, a gerendákat, a födémet, a falat, a szigetelést.
Éjszakai motoszkálás
Az egér napközben rejtőzködik, nem igazán hagyja el a búvóhelyét. Az éjszaka első felében, illetve szürkületkor kezd el portyázni, ekkor a legaktívabb. Ilyenkor hallhatunk halk motoszkálást, kaparászást, rágcsálást, de akár cincogást is, mind a padláson, mind a falban. Sőt nem riasztja el az sem, hogy a lakótérbe osonjon, miközben „vendéglátója” épp nincs otthon vagy pihen.
Egérlyuk
Amennyiben már az előzőekben említett motoszkálás felkeltette a figyelmet, úgy megalapozott további egér jelenlétére utaló nyomok felkutatása. Ilyenkor találhatunk egérlyukakat. Homokos, lazább, puhább, szivacsos szerkezetű talaj esetében inkább mezei egérrel lehet dolgunk.
Hangokat hall a padláson, de irtózik a rágcsálóktól? Hívjon minket!
Egérirtás rövid határidővel
Megtörtént eset alapján
Emberünk újépítésű házban lakik, immáron 3 éve. Egy másfél éves kisfiúnak köszönhetően anyuka éppen éjszakai műszakját látja el. Mikor ismét elcsendesül a ház és álomra hajtaná fejét, halk motoszkálásra lesz figyelmes. Így, Halloween táján okkal fut át az agyán az ártó, és nem ártó szellemek jelenléte a padláson, ám lévén, hogy a ház első tulajdonosai, így gyorsan el is hessegeti a gondolatot. Mély álmából igyekszik felrázni a kisdednél mélyebben alvó apukát. Reggel első napirendi pontként apuka tesz egy kört a ház körül, ellenőrzi a házzal közvetlen kapcsolatban lévő, ám betonalap nélküli tárolót, a falakat, a szigetelést. Keresése sikerrel zárul. 3-4 egér lyukat talál a ház melletti tárolóban, közvetlenül a ház fala mellett. Megállapításra kerül, hogy – vélhetően – az egerek a szigetelésen keresztül felrágták magukat a padlásra. Az újdonsült apuka első körben igyekszik házi praktikákkal, csapdákkal becserkészni a hívatlan látogatókat, remélve, hogy saját kisfián kívül nem kell még jónéhány random örökbefogadott szőrmókkal is együtt élnie. A folytatásról mindenképp beszámolunk…
Hiába áll rendelkezésre a piacon rengeteg módszer az egerek csapdába csalására vagy az egérirtásra. Nagyon sok háziasszony fél, vagy sajnálja ezeket a kis rágcsálókat, mert cuki pofájuk van. Próbálják kíméletes módon véghezvinni az egér elejését, hogy aztán később elengedhessék őket az erdőben, de sajnos ez nem mindig jár sikerrel és 1-2 egérből egy egész kolónia lesz. Ekkor pedig már kevésnek fognak bizonyulni a házi csapdák és a boltban megvásárolható irtószerek. A Rovartech csapata számos egérirtáson van túl. Hívjon minket bizalommal és garantáltan megoldást találunk az egérhelyzetre!