Szokták volt mondani: „Ahány ház, annyi szokás.” – Miért lenne ez másként az egyes darázs fajták építkezési szokásait illetően?
Következő cikkünkben bemutatjuk a darázsfészkek sokoldalú repertoárját, azok szerkezeti felépítését, illetve magát az építőanyagot. Tartson velünk és betekintést adunk a darázsfészek-építés művészi világába.
Darázsfajták és darázsfészkek
Az átlagember nemigen tesz különbséget darázsfészek és darázsfészek között. Amint meglátja az első sejteket vagy „sárvárat”; leveri, összenyomja vagy lefújja némi darázsirtó sprével. Nem fordít különösebb jelentőséget annak, hogy milyen fajtával áll szemben, hiszen az elszaporodás és a csípés elkerülése érdekében a cél a gyors darázsirtás. A darázsfészkek formája, felépítése és kinézete a rovar megtekintése nélkül is közelebb vihet minket ahhoz, hogy beazonosítsuk a fajtát.
Ha közelebbről megnézzük ezeket a hexagon formájú sejtekből álló otthonokat, akkor ez az összetett és varázslatos építészeti stílus ámulatba ejtheti a kíváncsi természetűeket.
Darázsfészkek építőanyaga – Hogyan és miből készül az alapanyag?
A Magyarországon honos valamennyi darázs fajta fából, agyagból, növényi rostokból és sárból készíti fészkét. A fészeképítés során felhasznált alapanyagok milyensége – illetve a fészek elhelyezkedése – nagyban függ magától az élőhelytől és az ott fellelhető kínálattól. Azonban nem elegendő csupán összeszedegetni a szükséges anyagokat, hiszen azok a megfelelő kötőanyag nélkül mit sem érnének.
Ahhoz, hogy a darazsak kitermeljék azt a tökéletes építőanyagot, melyből ösztönszerű mérnöki pontossággal „megtervezett” sziklaszilárd otthont tudnak alakítani, nem másra van szükségük, mint a nyálukra és rendkívül erős állkapcsaikra. A darázs a fa felületére kiengedi váladékát, melynek segítségével az felpuhul. Ezt követően állkapcsai és lábai közreműködésével felkapirgálja a meglágyított anyagot, elkezdi megrágcsálni és péppé alakítani. Ezt a folyamatot mindaddig végzi, míg el nem éri a megfelelő állagot.
Hogyan épülnek a darázsfészkek?
A hideg évszakot áttelelt királynő tavasszal előbújik menedékéből és megkezdi az új fészek kialakítását. Kiválasztja a számára legideálisabbnak és legvédettebbnek ítélt fészekrakási helyet, majd elindul beszerző körútjára. A fent leírt módon elkezdi az építőanyagok feldolgozását. A fészekhez történő hazaérkezést követően még csócsál rajta egy párat – így válik megfelelően ragadóssá és tapadóssá. A végleges pergamenszerű terméket kiteríti és hatszögletű sejtté formálja.
A darázskirálynő mindaddig egyedül végzi az építkezést, amíg lárvái ki nem kelnek. A peték lerakásához elegendő számára mindössze 2-3 sejt. Miután a lárvák kikeltek, átveszik a királynőtől a fészeképítési folyamatot, így neki már kizárólag csak a nemzéssel kell foglalkoznia. A dolgozók folyamatosan gyarapítják és növelik otthonuk méretét, hiszen a szaporulat kora tavasztól kezdődően egyre csak nő és nő…
A darázsfészkek szerkezeti felépítése
A darázsfészkek szerkezeti felépítése az egyes fajták vonatkozásában ugyan eltérő lehet, ám a társas darazsak tekintetében mégis nagyjából hasonló. A fészek formája és mérete eleinte leginkább egy koronghoz hasonlít, majd ezt követően kezd kerekded formát ölteni. Később egy teniszlabdához és almához hasonlít, ám ezután sem biztos, hogy elnyeri végleges formáját és befogadó készségét. Az idő előrehaladtával és az állomány folyamatos gyarapodásával válik egyre terjedelmesebbé.
Ám nemcsak sorra pakolják az újabb és újabb sejteket, hanem a kaptár növekedésével át is átépítik a falakat annak megfelelően, hogy kielégítsék igényeiket és megtartsák az építmény már megszokott és biztonságos belső szerkezeti felépítését. De milyen szisztéma szerint teremtik meg otthonukat ezek a rovarok?
A méhsejtekkel azonos formájú hexagonstruktúrát nem véletlen alkalmazzák a darazsak sem. Mind a maximális térkihasználás, mind a hőmérsékletszabályozás, mind pedig a szilárdság szempontjából a legideálisabb forma, melyet használhatnak otthonuk megépítéséhez.
A darázskaptár annak megfelelően kerül kialakításra, hogy belsejében egy tágabb tér helyezkedjen el, mely megfelelő védelmet biztosít az utódok felnevelésére és táplálására. Egy fészek több kamrából is állhat.
A darázsfészek jellemzően rétegesen készül. A legtöbb esetben a felépítmények emeletesek – akárcsak egy panelház –, de egyes fajok pusztán egy rétegben sorakoztatják fel a sejteket. Menekülőutat is kialakítanak annak érdekében, hogy veszély esetén mihamarabb elhagyhassák otthonukat és támadásba lendülhessenek a betolakodóval szemben.
Általánosságban szintén elmondható az a tény, hogy a kaptár úgy kerül kialakításra, hogy a bejárat alul helyezkedjen el. Ennek nemcsak a hőmérséklet szabályozásában van fontos szerepe, hanem megóvja lakóit az időjárás viszontagságaitól, a csapadéktól is.
A legtöbb darázsfaj a fészek köré külső burkot von. Ezáltal nemcsak egy bombabiztos bunkert hoz létre, mely plusz védvonal a behatolók ellen, hanem jelentősen javítja a fentebb említett komfortérzetet és hőmérsékletet is, ezzel lecsökkentve a változékony időjárás okozta hőmérsékletingadozást.
A kivétel erősíti a szabályt…
Vannak olyan darázs fajták, melyek eltérnek az általánostól. Vagy mit sem törődnek a „szabályokkal”, vagy plusz védelmet biztosítanak önmaguk és utódaik számára.
A hazánkban legelterjedtebb német darázs fittyet hány a védelemre, ugyanis külső burok nélküli kaptárt épít. A legnagyobb egyedszámú kolóniát hozza létre. Egy szezon alatt akár a 4000-es nagyságot is meghaladhatja az egy lakásra jutó darabszámuk.
A kürtősdarázs – nevéhez hűen – a fészek köré egy kürtőt készít. Ezen mindössze egy bejárat van, melyet újra és újra betapasztanak, így megakadályozva a betolakodók bejutását.
A lódarázs több kicsi (5-30 cm) gömb vagy függőleges alakú, többrétegű fészket szokott építeni, melynek egy központi kamrája van. Eköré épülnek a táplálék-, és ivadék kamrák. Szükség esetén a felépített fészkeket át szokták helyezni egyik helyről a másikra.
Min múlik, hogy hol épül a darázsfészek?
Tavasszal a darázskirálynő akár 10 kilométert is képes utazni azért, hogy fellelje a legideálisabb, minden igényt kielégítő fészekrakási helyet. A kiválasztásakor több szempontot is figyelembe vesz. Az előzmények fényében azt gondolnánk, hogy a zavartalanság biztosítása az, ami számottevő, ám ez nem így van – a legfőbb szempont a könnyű élelemszerzés, illetve a kaptár alapanyagainak beszerezhetősége.
A természetben nem sok gondunk van a darazsakkal és a darázsfészkekkel, hiszen nem keserítik meg mindennapjainkat. Ezeken a területeken könnyedén találnak maguknak zavartalan menedéket egy odvas fában, egy lelógó faágon, egy fűszálon vagy egy elhagyatott madárfészekben. Viszont azok a darazsak, amik jobban preferálják az ember közelségét – illetve a könnyen zsákmányolható táplálékot –, azok jóval több bosszúságot okoznak a kertekben és az otthonokban.
Az ember közvetlen környezetében építkező darazsak szintén azokat a helyiségeket keresik, ahova nem minden nap tesszük be a lábunkat.
Találkozhatunk velük
- padlásokon
- eresz alatt
- sufniban
- hordóban
- cserép alatt
- széldeszkákon
- elhagyott fecskefészekben
- talajban (földben és homokban egyaránt)
- vakondtúrásban.
A felsorolás szinte kimeríthetetlen, pusztán a fantáziánk – illetve a darazsak fantáziája – szabhat neki határt.
Egy rokonunk 500 négyszögöles kertjében például a régi füstölőben vertek maguknak tanyát – persze nem sokáig élvezhették a komfortot. Ugyanitt a minap a ház előtti árokból lendült támadásba egy másik kolónia. Hat csípést okoztak a 80 éves bácsi karján, amikor füvet akart nyírni az árokban. Csak a szerencsének, strapabíróságának és a szezonnak köszönheti azt, hogy nem történt nagyobb baj. De mi köze ehhez a szezonnak?
Érdekesség
A darazsak táplálkozási szokásai közvetlenül hatnak a méreg összetételére és erősségére. Tavasszal a darazsaknak fehérjedús az étrendjük, míg nyár derekán szélesebb repertoár áll rendelkezésükre. Ám vannak a ragadozó életmódot folytatók – nekik erősebb, hatékonyabb a mérgük, hiszen a sikeres zsákmányszerzés ezt követeli meg.
A legveszélyesebb darázsfészkek
A darázsfészkek önmagukban nem veszélyesek, a benne lakók teszik őket azzá. Az elhagyatott darázsfészkek könnyedén leverhetők, ám legyünk óvatosak! Ezeket a műveleteket, ha magunk akarjuk végezni, akkor jobban járunk, ha télen visszük véghez, amikor feltételezhetően üresek.
Vannak agresszívabb, ok nélkül támadásba lenülő darázsfajok, amelyeket jobb, ha elkerülünk! Szakember közreműködésével pillanatok alatt orvosolhatjuk a darázsproblémát és megszüntethetjük az inváziót.
A hazánkban élő legveszélyesebb darázsfajta a lódarázs. Nemcsak méretét tekintve kiemelkedő, hanem társaihoz képest a mérge is erősebb – akár bénulást és halált is okozhat.
Őt követi a sorban a német darázs. Jelentős egyedszámban van jelen és akár ok nélkül is képes támadásba lendülni.
A kecskedarázs és a földi darázs előszeretettel építkezik föld alatti üregekbe – ez teszi rendkívül veszélyessé. A láthatatlan darázsfészekre könnyedén ráléphetünk, hiszen ottlétéről fogalmunk sincs. A fenyegetettség érzet miatt ezek a rovarok azonnal támadásba lendülnek a védtelen személy ellen.
Ezekről a rovarokról a képes darázshatározóban bővebb információt szerezhetnek információéhes olvasóink.
Professzionális darázsfészek eltávolítás
Nem szeretnénk arra buzdítani, hogy a legapróbb fészek láttán hívjon darázsirtásra szakosodott csapatot – vagyis minket! Nem mondjuk, hogy ne kísérelje meg télen önmaga leverni és elégetni a nyáron számtalan bosszúságot okozó elhagyatott fészket.
Mindezeket ugyan nem javasoljuk, ám ha mégis erre adja a fejét, akkor felhívjuk a figyelmét arra, hogy legyen kellőképp körültekintő, hiszen nem tudhatjuk, hogy lakik-e benne valaki, aki megpróbálja átvészelni a viszontagságos időjárási körülményeket.
Azonban számtalan olyan alkalom és körülmény van, amikor egymaga nem tud mit tenni, hiszen szezonban az egyébként is agresszív darazsak miatt Ön és családja életveszélynek van kitéve!
Kérjük mérje fel lehetőségeit, a határait és kérjen segítséget! Számoljon a következményekkel, óvja meg önmagát, gyermekeit, unokáit és dédunokáit, hiszen mind pótolhatatlanok vagyunk!
Ne kísérletezzen házilagos módszerekkel, hívjon darázsirtó szakembert a veszélyes művelet elvégzésére!
Ha szakszerű és professzionális darázsirtásra van szüksége, hívja bizalommal a Rovartech-et vagy írjon levelet az info@rovartech.hu e-mail címre. Munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére bármilyen felmerülő kérdés esetén.