Ágyi poloska csípés – felismerése, kezelése

Sokan nem törődnek azzal, ha testükön újabb és újabb csípések jelennek meg – különös tekintettel nyáron, amikor a szúnyogok átveszik az uralmat a szabadban töltött nyári esték felett. Ám vannak helyzetek, amikor nem egyértelműen beazonosítható az, hogy milyen rovar táplálkozott vérünkből.

Mikor van ok az aggodalomra?
Mikor igényel alaposabb vizsgálatot az adott rovarcsípés?

Az ágyi poloska csípés nem olyan, mint egy szúnyog vagy darázscsípés, mivel nem egyértelmű, hogy milyen rovartól származik. Ki más segítene ebben, ha nem a Rovartech? Egy olyan rovarirtással foglalkozó cég, aki már megszámlálhatatlan mennyiségű ágyi poloska irtás elvégzésén van túl és még ennél is több elégedett, kártevőmentes ügyfelet tudhat maga mögött.

vakarózás

Az ágyi poloska csípés beazonosítása

Amikor testünkön ismeretlen eredetű csípésekre bukkanunk, akkor nem biztos, hogy a legjobb megoldás azonnal időpontot kérni a bőrgyógyászhoz. Miért? Egyrészt azért, mert mire bejutunk, addigra nagy valószínűséggel csökkenni fognak az intenzív tünetek. A bőrpír, a viszketés és a hólyagosodás néhány nap alatt elmúlnak, feltéve, ha nem ismétlődnek vagy nem vakarjuk szét azokat. Utóbbi esetében akár felül is fertőződhetnek a szúrások. Másrészt pedig egy bőrgyógyász ugyan szűkítheti a kört, ám mégsem fogja tudni minden kétséget kizáróan meghatározni azt, hogy ágyi poloska csípéssel áll-e szemben.

Vannak a kezünkben azonban olyan eszközök, az ágyi poloskák nyomai, melyek segítségével Sherlock Holmes-hoz hasonlóan követhetjük a nyomokat és pontot tehetünk az i-re.

rühösség
Ez NEM ágyi poloska csípés, hanem rühösség!
első

Mikor csíp az ágyi poloska?

Az első és legfontosabb tényező, melyre ajánlott emlékezni az az, hogy mely időpontban jelentkeztek a csípések. Az ágyi poloska az éj leple alatt támad. Akkor, amikor az áldozat éppen legszebb álmát alussza. Ez a maximum 5 mm nagyságú vérszívó érzékeli a testünk által kibocsátott hormonokat és pontosan tudja azt, hogy alvásunk mikor lép a legmélyebb fázisába. Ha a szóban forgó vérszívó áldozatai vagyunk, akkor a tünetek minden esetben reggelre jelentkeznek. Ritka, szinte kizárható az a szituáció, amikor az ágyi poloska a ruhában bújik meg és menet közben okoz kellemetlen, csikiző, birizgáló, szúró érzést.

Tehát az első és legfontosabb kiindulási pont a csípések keletkezésének időpontja – persze nem óra, percre pontosan.

A kivétel azonban erősíti a szabályt: Találkoztunk már olyan esetekkel is, amikor a rovarcsípés tüneteit nem közvetlen ébredés után észlelte az adott személy. A kevésbé érzékenyeknél akár később, egyéb külső körülmény is felerősítheti a csípés által okozott irritációt, mely mindezek nélkül akár rejtve is maradhattott volna. Ilyen például a reggeli melegvizes zuhany/fürdés, egy viselt ruhanemű által okozott folyamatos súrlódás, izzadás vagy a huzamosabb ideig történő napon tartózkodás.

ágyi poloska csípések
Ágyi poloska csípések testszerte
második

Rendszeresség!

Életünk folyamán szüntelenül hangoztatják a körülöttünk lévők ezt a fogalmat. Ha nincs rendszeresség, akkor tetteink, cselekedeteink és személyünk is komolytalanná válik. Gondoljunk csak bele abba, hogy egy élsportoló mit érhetne el sportágában rendszeres edzések nélkül? Hogyan reagálna szervezetünk arra, ha rendszertelenül és összevissza ennénk? A végeláthatatlanságig sorolhatnánk a rendszerességet igénylő tevékenységeket – fogmosás, szűrővizsgálatok, gyereknevelési kérdések stb.

A rendszeresség elve és annak fontossága miért lenne másként pont az ágyi poloska csípés megjelenésében?

Az ágyi poloskának nincs szüksége napi étkezésre, mindössze 2-4 naponta táplálkozik. Miután jót lakmározott áldozatából, akár 4 napig is hagyja őt édesdeden aludni.

Akkor, amikor a csípések tágabb időszakot – heteket, hónapokat – ölelnek fel, akkor nem valószínű, hogy ágyi poloskával állunk szemben. Lehet, hogy 1-1 hazahordott hangya keres magának menekülőutat, vagy egy pók talált magának otthonunkban téli menedéket.

Akkor van inkább ok az aggodalomra, amikor a csípések gyakoribbá válnak, mert feltehetően már nem egy példánnyal állunk szemben – a szaporulat növekszik. Minden egyednek más a bioritmusa és más időközönként táplálkozik. Az egyik kedden és szombaton, a másik hétfőn és pénteken, a harmadik csütörtökön és hétfőn… A csípések száma egyre csak emelkedik és a rendszeresség az áldozat számára eképpen válik mindennapossá.

Nagyjából két hét szükséges ahhoz, hogy az ágyi poloska gyanú beigazolódjon, ekkor haladéktalanuk keresse fel a Rovartech-et!

Hívjon most vagy kérjen árajánlatot e-mailben!

harmadik

Az ágyi poloska csípés előfordulása

A körülmények megvizsgálása során számottevő az is, hogy a csípés vagy csípések mely területeket érintenek. A gyerekek és a nők esetében szinte bárhol jelentkezhetnek csípések, hiszen testük puha és alig borítja szőr. A férfiak tekintetében már más a helyzet, itt kizárólag bizonyos területekre orientálódnak a szúrások. Az ágyi poloska nehezen mozog a szőrös felületeken, így az erősebbik nemnél általában a kézfejen, lábfejen, nyakon, fül tövében, vállon van látható nyoma az éjszakai lakmározásnak.

Az ágyi poloska nem fog erőfeszítéseket tenni azért, hogy vért szívhasson. Amennyiben az adott területet ruha, pizsama fedi, szinte minden kétséget kizáróan ágyi poloskával áll szemben.

Fentiek fényében már pontosan tudjuk azt, hogy az ágyi poloskával kapcsolatos tévhitek közé sorolandó az a tény, hogy a rovart NEM háziállatunk (kutya, macska stb.) hozta be a lakásba, hiszen ők általában jelentős szőrmennyiséget viselnek magukon.

ágyi poloska csípések
Ágyi poloska csípések testszerte
negyedik

Hogy néz ki az ágyi poloska csípés?

Maga a csípés önmagában nehezen beazonosítható. Mindannyiunk másként reagál a szúrásra, így ez alapján eltérő, hogy kinél milyen tünetet okoz. Az érzékenyebbeknél akár hólyagosodás, gennyesedés is jelentkezhet, ám azoknál, akik ellenállóbbak, alig látható egy-egy szúrás nyom.

Amikor ágyi poloska csíp, akkor az nagyjából egy tenyérnyi területet érint, ahol 4-5 db egy-másfél centis csípés látható. Ennek oka az, hogy a rovar keresi az eret, ám aligha sikerül neki azt elsőre megtalálnia, ezért újra próbálkozik. A csípések elhelyezkedése többnyire random, de láttunk már láncszerűt is, így ebben a tekintetben sem lelünk kapaszkodóra.

Jobban járunk, ha a fent leírtak szerint haladunk és vizsgáljuk meg a kérdéses körülményeket. Akad azonban még néhány olyan tényező, amely nem az ágyi poloska csípés beazonosításban, hanem a rovar jelenlétének felderítésében van segítségünkre, így támpontot adhatnak a „nyomozás” során.

Ágyi poloska levedlett bőre és ürüléke
Ágyi poloska levedlett bőre és ürüléke
ötödik

Vérfolt a lepedőn

Ugyan nem a garantált nyomok tárházát gazdagítja, de a csípések észlelését követően javasoljuk az ágynemű, különös tekintettel a lepedő alapos szemrevételezését. Ha a vérszívást követően a vérünk kissé kiserken, akkor látni foguk az apró vérpöttyöt – ám mint ahogyan azt említettük, ez egyáltalán nem garantált.

hatodik

Kilapított ágyi poloska

Forgolódás, mocorgás közben könnyedén kilapíthatjuk hívatlan hálótársunkat, így a „szerencsésebbek” meg is találják annak tetemét – ezáltal a bizonyítási eljárás kiteljesedetté válik. Az áldozatnak nincs más teendője, mint tárcsázni a Rovartech-et, hogy mihamarabb véget vessen az ágyi poloska csípés további előfordulásának.

Telefonálok

gyulladáscsökkentő krémek
Gyulladáscsökkentő krémek - Kép: Canva

Ágyi poloska csípés kezelése

Az ágyi poloska csípés által okozott égő, viszkető érzés kezelésére szinte bármelyik gyógyszertárban vagy drogériában kapható rovarcsípés okozta kellemetlen érzés enyhítésére szolgáló készítmény megfelelő. Mindannyian másra esküszünk, mindenkinek más válik be. Vannak természetes összetevőjű gyógynövényes készítmények, homeopátiás termékek, illetve gyógyszert tartalmazó gélek, krémek és cseppek. A választást Önre bízzuk – a lényeg, hogy hasson!

Amennyiben tünetei nem súlyosbodnak és szervezetében nem vált ki allergiás reakciót az ágyi poloska által okozott szúrás, úgy Önnek felesleges orvoshoz fordulnia. Ellenkező esetben azonban szükség lehet gyógyszeres kezelésre vagy antihisztaminra.
Gyermekeknél gyakori, hogy a csípés helyén csalánkiütés jelentkezik, ezt szintén nyugtató, hűsítő kenőccsel enyhítsük.

Az ágyi poloska csípésével nem terjeszt fertőző betegségeket, hiszen egygazdás rovarként tartják számon. Ez annyit takar, hogy nem száll egyik emberről a másikra, mint például a darázs – már csak azért sem, mert nem tud repülni.

Azonban hozzá tesszük: A csípés által okozott irritációt Ön hiába kezeli, a gócpontot kell megszüntetni! Az ágyi poloska házi módszerekkel nem kiirtható, mindenképpen szükséges szakember közreműködése!

Hívja a Rovartech munkatársait – mi véget vetünk az ágyi poloska csípés okozta fájdalomnak és a vele járó kellemetlenségeknek!

Az ágyi poloska számtalan módon juthat be otthonunkba, ne érezze magát kellemetlenül, hogy ez pont Önnel történt meg. Magyarország jelentős része – főleg a sűrűn lakott lakótelepi részek – ágyi poloskától fertőzött. Javasoljuk, hogy tájékozódjon ágyi poloska irtás menüpontunk alatt bővebben, hogy jobban megismerhesse ezt sokak által visszataszítónak nyilvánított kártevőt.

Bármilyen további ágyi poloskával kapcsolatos észrevétel, bizonytalanság és kérdés esetén állunk rendelkezésére elérhetőségeink valamelyikén. Ne féljen időben segítséget kérni, mert az ágyi poloska jelenléte NEM az Ön és lakása higiéniájával van összefüggésben! Ez a rovar számtalan kellemetlenséget és álmatlan éjszakát tud okozni a birtokba vett területen, tárcsázzon minket, hogy ismét csak az férkőzhessen be ágyába, aki erre felhatalmazást kap!

Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Ajánlatkérés / Megrendelés

Kérjük, adja meg a lenti adatokat, és válaszunkat 24 órán belül elküldjük az e-mail címre.