Kecskedarázs / földi darázs – nyomós érv a mezítlábas szaladgálás ellen

A kecskedarázs (Vespula vulgaris) Magyarország egyik legismertebb és legelterjedtebb darázsfaja. Minden nap találkozhatunk ezzel a rovarral, különösen nyáron és ősszel. Azonban egy dolgot csak kevesen tudnak róla: előszeretettel építi a fészkét a földbe vájt lyukakba. Ez pedig hatalmas veszélyt jelent az önfeledten mezítláb szaladgáló gyermekekre, hiszen észrevétlenül léphetnek rá és máris megvan a baj!

A földben található fészkek apropójából cikkünk részletesen bemutatja a kecskedarázs biológiáját, viselkedését, élőhelyét és környezeti szerepét, alátámasztva tudományos forrásokkal. Ismerje meg!

Kecskedarazsak és fészkük a földben
Kecskedarazsak és fészkük a földben - Szerző: Pintér Balázs, forrás: https://www.izeltlabuak.hu/talalat/323586, licenc: CC BY-NC-SA 4.0

A kecskedarázs taxonómiája, biológiai jellemzői és kinézete

A kecskedarázs a rovarok osztályába (Insecta), a hártyásszárnyúak rendjébe (Hymenoptera) és a darázsfélék családjába (Vespidae) tartozik. A Vespula nemzetség tagja, melyben több más közismert darázsfaj is szerepel, például a német darázs (Vespula germanica), valamint a lódarázs (Vespa crabro). A Vespula vulgaris elnevezés a latin „vulgaris” szóból származik, ami „közönségest” jelent, utalva a faj széles körű elterjedtségére.

A kecskedarázs dolgozói (steril nőstények) általában 12-17 milliméter hosszúak, a hímek kissé kisebbek, míg a királynő akár a 20 millimétert is elérheti. Színezetük jellegzetes sárga-fekete csíkos, amely figyelmeztető jelzésként szolgál a ragadozók számára. Testük erős és izmos, lehetővé téve számukra a száguldó repülést és a termelékeny vadászatot. Lábaik végén karmokkal büszkélkedhetnek, hogy bárhol meg tudjanak kapaszkodni. Fullánkjuk pedig akárhányszor harcba vonható, mert a végén nincs horog, nem akad be áldozatába. Plusz rugalmasan kapcsolódik a potrohhoz, ezért nem szakad ki. Igazi támadóknak születtek, látásuk is kiváló.

Felismerte a kertben? Százával röpködnek a ház körül? Hívjon minket mielőbb!

Kecskedarázs közelről
Kecskedarázs közelről

A kecskedarázs élőhelye és elterjedtsége

A kecskedarázs szinte mindenhol megtalálható Európában, Észak-Amerikában, Ázsiában és Észak-Afrikában. Élőhelye változatos, de leggyakrabban erdős területeken, mezőkön, kertekben, valamint emberi települések közelében találkozhatunk vele, hiszen a legkönnyebben beszerezhető táplálékot mi biztosítjuk számára. Fészkét esetenként faodvakba vagy épületek védett részeire építi, de legtöbbször földbe vájt üregekben támad kedve építkezni – innen is kapta másik nevét: földi darázs.

A fészeképítés folyamata tavasszal kezdődik, amikor a téli hibernáció után a darázsállam királynője új fészekhelyet keres. A fészek alapanyagát a darazsakra jellemző módon állítja elő: a faanyagokat rágcsál, melyet a nyálával kever össze, így egy papírszerű anyagot hozva létre, melyet gondosan elrendezget. A fészek először kicsi, de ahogy a dolgozók száma növekszik, a fészek is egyre nagyobbá válik, akár több ezer egyedet is képes befogadni. A dolgozók egy hónapig élnek, de a királynő majdnem egy évet. Egyedül ő, a megtermékenyített királynő képes áttelelni, majd létrehozni az új kolóniát.

Szaporodása és az örök körforgás

A kecskedarázs életciklusa évenkénti, ami azt jelenti, hogy a hierarchikus felépítésű állam minden évben újjáalakul. Tavasszal az áttelelésből felébredő királynő új fészek helyét keresi (ami legtöbbször a föld alatt van), ahol megkezdi a peték lerakását. Az első kikelő dolgozók segítenek a fészeképítésben és a további peték gondozásában. A kolónia létszáma nyáron éri el csúcspontját, ilyenkor már napi 300 petével lesz gazdagabb a család, amik kb. 2 hét alatt kikelnek. Most már több ezer egyed él együtt a fészekben.

A késő nyári és őszi időszakban a királynő hímeket és új királynőket kezd el nevelni, ekkor jön el a párzás időszaka. A hímek kizárólag a párzásra vannak specializálódva. Ők és az ivaros nőstények később elhagyják a fészket, hogy párzást követően új kolóniákat alapítsanak (a hímek rövid időn belül el is pusztulnak). Az öreg királynő és a dolgozók az első fagyokkal elhalnak, míg az új királynők védett helyre vonulnak, hogy ott teleljenek át, és tavasszal új életciklust indítsanak el.

Darázscsapda sörből
Darázscsapda sörből

Hogyan kerülünk kapcsolatba a földi darázzsal?

A kecskedarázs táplálkozása változatos és a hónapokhoz kötött. Eleinte főként rovarokat, például legyeket, hernyókat és más kisebb ízeltlábúakat zsákmányol, de táplálékforrásai közé tartoznak a gyümölcsök, a nektár, valamint a cukros ételek is. Nyár végére és őszre a fészekben már kevesebb a lárva, így a dolgozók egyre inkább cukros ételek után kutatnak, ami miatt gyakrabban kerülnek konfliktusba az emberekkel.

Ők is imádják a nyáresti kerti partikat, de meghívó nélkül érkeznek és dézsmálják a flekkeneket meg a kólákat. (Utóbbival jó kis darázscsapdát is csinálhatunk pillanatok alatt – bár szofisztikáltabb módszer is létezik.)

Védekezési mechanizmusok és az emberi interakciók

A kecskedarázs híres agresszív viselkedéséről, különösen akkor, ha fészkét vagy saját magát veszélyben érzi. Fullánkjuk erős méreggel rendelkezik, amely fájdalmas csípést okoz, és súlyos allergiás reakciót is kiválthat az érzékeny egyéneknél.
Mivel a gyermekeinket előszeretettel bíztatjuk arra, hogy legyenek cipő nélkül (sőt valljuk be, mindenkinek jól esik a puha pázsiton lépkedni), egy perc alatt gond lehet, ha épp a mi kertünk földjébe telepedtek le ezek a kis bestiák.

Legyenek nagyon elővigyázatosak! Ha látnak röpködni néhány darazsat, inkább vegyenek fel egy papucsot!

Kecskedarázs
Kecskedarázs - Szerző: Bíró Viktor, forrás: https://www.izeltlabuak.hu/talalat/475301, licenc: CC BY 4.0

A kecskedarázs szerepe az ökoszisztémában

A kecskedarázs fontos szerepet játszik a természetes rovarpopulációk szabályozásában. Mivel főként rovarokkal táplálkozik, segít csökkenteni a kártevők számát, például a legyeket és a hernyókat, amelyek komoly mezőgazdasági károkat okozhatnak. Emellett a kecskedarázs részt vesz a növények beporzásában is, amikor nektárt gyűjt. Ugyan nem olyan mértékben, mint a méhek, de ez sem elhanyagolható.

Ezen túlmenően, a kecskedarázs részt vesz az élelmiszerláncban, mivel ragadozóként és zsákmányként is funkcionál. Ők maguk is táplálékul szolgálnak más ragadozók, például madarak számára.

Azonban nemcsak a pozitív szerepeket kell figyelembe venni, hanem a negatív hatásokat is, különösen akkor, amikor invazív fajként jelenik meg új területeken. Az Észak-Amerikában és Új-Zélandon történő elterjedése nagy bonyodalmat okozott, mivel az ottani őshonos fajokkal versenyezve ökológiai egyensúlyzavarokat idézett elő.

A kecskedarázs tanulmányozása nemcsak a rovarbiológusok számára érdekes, hanem mindenkinek, aki a természet iránt érdeklődik, hiszen ezek a rovarok nem csupán kellemetlen vendégek, hanem az ökoszisztéma szerves részei is.

Mit tehetünk a földi darazsak támadása ellen?

Fontos tudni, hogyan lehet védekezni ellenük. Az egyik leghatékonyabb módszer a fészkek korai eltávolítása, mielőtt a kolónia túlságosan nagyra nőne. Ehhez azonban szakértő segítségére, profi darázsirtásra van szükség, mivel ez igen kockázatos folyamat. Legyen az a sufniban vagy épp a trambulin alatt, nem szabad félvállról venni, mert a csípések bizony nagyon fájnak.

A földi darazsak eltávolításához hívja a Rovartech-et!

Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Ajánlatkérés / Megrendelés

Kérjük, adja meg a lenti adatokat, és válaszunkat 24 órán belül elküldjük az e-mail címre.